Jak přijmout své tělo i přesto, že není podle mých představ?

Kolik bolesti, úsilí, nenaplněných očekávání a času, které vkládáme do toho, aby naše těla byla jiná než jsou, bychom si ušetřily?

Je až neuvěřitelné, jak vnímání našeho těla ovlivňuje celý náš ženský svět. Ovlivňuje to, co děláme, jak to děláme, co jíme, co si oblékáme i jak se chováme. Odkládáme věci na dobu, až naše tělo bude jiné, lepší. Slibujeme si, že až zhubneme, tak budeme spokojenější, sebevědomější, milovanější, vášnivější, aktivnější, najdeme si partnera, pustíme se do cvičení, budeme chodit víc mezi lidi… No schválně, zkuste se zamyslet, co je to vaše „udělám to až zhubnu“.

Něco vám prozradím, každá žena, která se pokouší zhubnout, odstranit všechny špeky a vyhladit celulitidu, aby byla konečně se svým tělem spokojená, bojuje s větrnými mlýny. Vždycky tady totiž bude něco jiného, něco dalšího, co bude potřeba ještě změnit.

Nikdy nebudete mít pocit, že vaše tělo je dokonalé. Vaše touha po dokonalosti jen vykrádá radost z vašeho života. A prozradím vám ještě něco, vaše tělo ani vy samy nemusíte být perfektní, protože na tom není závislá vaše hodnota. Žijte naplno hned teď. Nečekejte na dokonalý okamžik.

Život je příliš krátký na to, abyste čekaly na dobu, která možná nikdy nepřijde.

Pro život v přítomnosti je nutné naučit se své tělo přijmout. A pokud nevíte, jak na to, nabízím vám 10 osvědčených tipů, na které se můžete zaměřit hned teď a věřte, že pokud se jim budete věnovat, bude vám ve vašem těle mnohem lépe a váš život dostane úplně nový rozměr.

1. Nemusíte své tělo hned milovat. Začněte tím, že ho přijmete

Jasně, že milovat své tělo by bylo úžasné, ale upřímně, není trochu příliš tlačit se do lásky k něčemu, co se vám úplně nelíbí? Pokud se do toho budete nutit, budete samy na sebe vyvíjet obrovský tlak a ve finále sklouznete opět k výčitkám, vině, studu, dietám a paradoxně tím pádem ještě větší nelásce k vlastnímu tělu. Místo toho vás zvu k tomu, abyste přijaly fakt, že své tělo sice nemilujete, ale co se můžete naučit, je ho přijmout. Přijmout to, že nikdy nebude perfektní, a i tak je naprosto v pořádku.

2. Buďte vděčné za to, co pro vás vaše tělo dělá

Nelíbí se vám vaše nohy? Dobrá, ale musíte uznat, že díky nim můžete chodit, že vás donesou kamkoliv potřebujete. Jen díky nim můžete hrát se svým synem fotbal. Jen díky nim můžete vylézt na kopec a podívat se na neuvěřitelný výhled do krajiny. Jen díky nim můžete utéct před bouřkou. Jen díky nim můžete tančit a běhat.

Nelíbí se vám vaše břicho? Nikdo vás nenutí, abyste milovaly vaše špeky, ale buďte vděčné, že právě díky břichu můžete jíst. Že díky němu, jste odnosily děti. Že právě tohle břicho vám pomáhá dýchat a také ohýbat páteř.

Na každé části vašeho těla se dá najít něco pozitivního, něco za co si svého těla můžete vážit.

3. Zbavte se věcí ve svém životě, které vás nutí porovnávat se s ostatními

Aniž bychom si to uvědomovaly, spoustu věcí v nás vyvolává negativní pocity vzhledem k našemu tělu. Zamyslete se, které věci ve vás vyvolávají tíhu a nutí vás porovnávat se s někým jiným. Velmi často to bývají sociální sítě, časopisy nebo různé televizní pořady či reklamy, kde se každý den, často i nevědomky, porovnáváme se zdánlivě dokonalými těly. 

Pamatujte, je to vaše volba, zda všechny tyto informace, které vás podvědomě ovlivňují, necháte vstoupit do svého života, nebo je vědomě ze svého života odstraníte.

Promažte všechny skupiny a účty na sociálních sítích, které jsou plné fitness „motivace“ a zaručeného hubnutí. Když se nad tím totiž zamyslíte, tak si uvědomíte, že ve vás vlastně vyvolávají hlavně pochybnosti, protože vy vypadáte jinak.

Vezměme si například srovnávací fotku „před a po“, kde nějaká žena ukazuje, jak zhubla. Víme, jak daná žena vypadá ve skutečnosti? Pravda je, že nevíme nic o tom, jak zhubla, ani to jestli se jí váha za měsíc nevrátí, nebo že za pár dní se už nedokáže v jídle hlídat a za pár týdnů přibere dokonce více, než když s hubnutím začínala. Nevidíme její strije ani to, že zatahuje břicho. Neuvědomujeme si, že kdyby se vyfotila z jiného úhlu, proměna už nebude vůbec zajímavá ani to, že musela probral 50 fotek, aby vybrala tu, na které vypadá opravdu štíhle. Podle fotky ani toho, co dotyčná k fotce napíše, nedokážeme poznat, že díky hubnutí má psychické problémy. Možná dokonce obdivujeme někoho, kdo trpí poruchou příjmu potravy.

Rozhodně nechci, aby to vyznělo tak, že její tělo je špatné, protože takhle ve skutečnosti nevypadá. Naopak, je přirozené že vypadá jinak. Jen jsem chtěla poukázat na fakt, že fotky na sociálních sítích jsou často velmi vzdálené realitě a nezohledňují spoustu dalších aspektů, které my prostě nedokážeme vidět a jediné  k čemu nás nutí, je vnímat své tělo jako nedostatečné.

Zkuste místo toho sledovat ženy, které ukazují reálné životy, reálná těla. I těch už je dnes na sociálních sítích dostatek a trend těchto účtů je naštěstí na vzestupu.

4. Noste oblečení, které vám sedí

Jakmile budete nosit oblečení, které je vám malé, škrtí vás a lezou vám z něho ven špeky, jen těžko se budete cítit dobře. Protřiďte svůj šatník a nechejte si jen oblečení, které vám opravdu sedí a ve kterém se cítíte opravdu dobře. Zapomeňte na o 2 čísla menší džíny jako motivaci. Jediné k čemu vám ve skříni jsou, je ještě větší zoufalství. Stejně tak se neschovávejte v oblečení, které je o 2 čísla větší než potřebujete, protože ani v tom se cítit dobře nemůžete.

Extra tip: Vyhoďte všechno seprané spodní prádlo a kupte si nové, opravdu hezké. Uvidíte, že až si ho obléknete, tak se budete ve svém těle cítit mnohem lépe. I to, co není vidět, může mít obrovský vliv na to, jak se cítíte i celkově na vaše sebevědomí.

5. Vnímejte samy sebe jako celkovou osobnost

Když se postavíte před zrcadlo, nevšímejte si jen jednotlivých partií. Ve chvíli, kdy se soustředíte jen na své „problematické“ partie, mozek jakoby vypíná a automaticky nevnímáte nic jiného. Nezaměřujte se jen na své nohy, zadek nebo břicho, ale vnímejte samy sebe celkově, jako celou osobu. Právě souhrn všech částí vašeho těla z vás dělá jedinečného člověka.

6. Zastavte negativitu vůči sobě

Mluvte k sobě hezky. Zacházejte samy se sebou, jako s ostatními. Řekly byste nejlepší kamarádce, že je tak tlustá, že se na ní nemůžete ani podívat? Asi ne co? Proč se k sobě tak chováte?

Začněte vnímat na sobě to hezké, pochvalte si hezké vlasy, účes, úsměv. Upravte se, hezky se oblékněte, abyste se cítily dobře a učte se samy sebe chválit.

7. Vyhoďte váhu

Zbavte se váhy a přestaňte hodnotit své tělo podle čísel a tabulek. Přestaňte se upínat na číslo na váze a místo toho začněte vnímat to, jak se cítíte.

Sama jsem měla období, kdy jsem se každé ráno vážila. Ráno, protože jsem vážila nejméně. Svlečená, protože jsem vážila nejméně. Před snídaní, protože jsem vážila nejméně. A pokaždé jsem se modlila, ať váha ukáže alespoň o kousek menší číslo než včera. Když se tak nestalo, měla jsem po náladě. Když se to povedlo, byla jsem šťastná.

Ruku na srdce, co děláte vy proto, aby vám vaše váha ukázala, co nejmenší číslo a vy jste se tak cítily líp?

Vidíte tu absurditu, necháváme řídit nějaké nesmyslné číslo to, jak se budeme cítit. Číslo, které není absolutně relevantní. Číslo, které je jen číslo, nic víc.

8. Nebojujte s tím, jak je vaše tělo nastaveno geneticky

Je potřeba být realistické a uvědomit si, že není možné změnit konstituci těla, která je daná geneticky. Každé tělo má svoje vrozené dispozice a také svoji zdravou váhu, ke které přirozeně směřuje.

Je to podobné jako to, kdybyste se snažily změnit velikost vašich nohou. Pokud máte velikost nohou 40, těžko je zmenšíte na 36. Proč od těla čekáme, že to změnit lze a u nohou nikoliv? A pokud právě namítnete, že u těla to změnit lze, tak ano, ale uvědomujete si za jakou cenu? Pokud měníte vaši přirozenou váhu, ke které tělo vždy automaticky směřuje a změníte ji na nižší, pak je to vždy jen za cenu opravdu velkého úsilí a ve chvíli, kdy jí dosáhnete a s hubnutím přestanete, tělo pomalu bude směřovat zpět k vaší přirozené váze, která je pro vaše tělo zdravá a optimální. A ano, tato váha se nemusí rovnat té, kterou jste si pro sebe samy vysnily. Ale dokud tohle nepřijmete, nikdy nenajdete klid.

9. Pečujte o své tělo

Vnímejte, co vašemu tělu dělá dobře. Hýčkejte ho, masírujte ho, krémujte ho, olejíčkujte ho, voňte ho, saunujte, meditujte s ním, kvalitně a dostatečně ho vyživujte, vezměte ho do přírody a také mu dopřejte pohyb, který mu dělá dobře. A pozor, pohyb který si vybíráte proto, že se u něj hubne, nemusí být pohyb, který dělá dobře vašemu tělu.

Péčí o vaše tělo mu vyjadřujete respekt. Vaše tělo vám slouží a zaslouží si, abyste se o něj staraly.

10. Respektujte různost těl

Respektujte to, že každý člověk vypadá jinak. Je ironie, jak se snažíme být kulturně diversitní a bojovat proti rasismu, ale stále máme problém s představou přijmutí všech těl. Očekáváme, že všechna těla by měla vypadat stejně nebo alespoň podobně, štíhle. Je potřeba si uvědomit, že někteří lidé se narodili s vrozenou štíhlostí a jiní naopak. Navíc nikdy nevíte, co se za štíhlostí či obezitou dané osoby skrývá. Každé tělo je krásné, ale mnoho lidí je tak moc ovlivněno dietní kulturou, že se musí naučit tu krásu hledat.

 

Naučit se přijmout své tělo, po dlouhé době odmítání, nemusí být vůbec snadné. A také se tak nestane ze dne na den. Buďte trpělivé, je přirozené, že někdy budete s vaším tělem více v pohodě a někdy méně. Důležité je, že se snažíte, děláte kroky vpřed, vzděláváte se a pracujete na tom, aby vám bylo dobře.

Úžasným nástrojem, jak změnit přístup ke svému tělu, je celý koncept intuitivního stravování. Tím, jak si člověk osvojuje jednotlivé principy, se přibližuje krok po kroku i ke svému tělu, takovému jaké je samo o sobě. Postupně se na něj dokáže dívat jiným úhlem pohledu, začne ho vnímat jako přítele, pro kterého chce to nejlepší, začne ho respektovat a cítit se v něm tak nějak fajn, přirozeně. A to i přesto, že některé části těla nejsou úplně takové, jaké by si vybral, kdyby měl na výběr. Tím, že člověk své tělo přijme a ukončí s ním svůj boj, uvolní se úžasná energie, která se objeví i v jiných aspektech vašeho života.

Ať už se pustíte do všech tipů nebo si vyberete jen některé, byla bych moc ráda, abyste si z tohoto článku odnesly hlavně jednu podstatnou myšlenku a to tu, že vaše tělo je úžasné takové, jaké je právě teď a zaslouží si, abyste se k němu tak chovaly.

 

Petra Valešová
Provázím, motivuji a inspiruji ženy na jejich cestě za svobodou v jídle i v životě.  Učím je, jak změnit postoj k vnímání jejich těla a ukazuji jim, jak jednou provždy vyřešit svůj vztah k jídlu prostřednictvím intuitivního stravování. Více se o mém příběhu dozvíte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.