Naučit se pracovat se svými myšlenkami je, na cestě za uzdravením vztahu k jídlu, zásadní. Ať už se trápíte s přejídáním, emočním jedením, výčitkami kolem jídla…bez práce na svých myšlenkách to nepůjde.
Dnes vám přináším krátké zamyšlení o jednom vůbec nejčastějším a nejzásadnějším myšlenkovém vzorci u lidí, kteří bojují s jídlem, a tím je myšlení všechno nebo nic.
Myšlení všechno nebo nic je jako dva protipóly, platí buď jen všechno nebo nic. Jakoby mezi tím nic neexistovalo.
Možná to znáte sami…
Buď jíte 100% zdravě nebo se cpete samými nezdravými věcmi.
Buď cvičíte 7 dní v týdnu nebo vůbec. Buď cvičíte hodinu denně nebo se to nepočítá.
Nebo si říkáte:
Celý den jsem byla vzorná a večer jsem to celé zkazila a přejedla se. Je to jako byste říkali, všechno bylo celý den v pohodě, a pak se všechno pokazilo. To, že byl celý den fajn jako by najednou neexistovalo, najednou to neplatí.
Jeden z nejčastějších situací jsou také myšlenku typu: dneska se naposledy pořádně přejím, budu jíst všechno, co mi přijde pod ruku a zítra začnu znovu. Je to jako bych říkala – dneska nebudu dělat nic a zítra začnu dělat všechno.
Myšlení všechno nebo nic se týká naprosté většiny lidí, kteří dlouhodobě řeší diety, hubnutí a také přejídání.
Ve velké míře souvisí s perfekcionismem, který se sice na první pohled může zdát jako skvělá vlastnost, ale nenechte se zmást.
Může se zdát, že snaha o dosažení nejlepšího výsledku je to nejlepší, co můžete udělat, jenže ve skutečnosti je touha po 100% dokonalosti nejzásadnější věc, která lidi stahuje dolu a brzdí v překonání přejídání.
Poznáváte se v tom? Máte sklon k perfekcionismu a týká se vás myšlení všechno nebo nic?
Je potřeba učit se krok za krokem toto myšlení rozpoznávat.
Doslova číhejte na chvíli, kdy se přistihnete přitom, že vám v hlavě naskočí vzorec všechno nebo nic a zachovejte se jinak. Neposlechněte ten hlásek v hlavě, který vám říká ještě jednou, dneska naposledy, od zítřka to bude jiné.
Totiž s každým takovým krokem, kdy vybočíte z toho vašeho zažitého vzorce začnete přepisovat i tohle chování.
Pokud by někdo známý třeba partner, vaše dítě, kdokoliv váš blízký, snědl něco, co by mohlo být nezdravé, nebo snědl dezert poté, co už byl plný, řekli byste mu, že už je to jedno, ať se teď klidně přejí?
Řekli byste mu, že by měl v jídle pokračovat, že na tom nezáleží, ať se klidně přejí do stavu až mu bude zle, že od pondělí začne jinak?
Má zkušenost je taková, že když člověk přemýšlí o přejídání ve vztahu k nějakému jinému blízkému člověku, nikdy by tomu dotyčnému neřekl to samé, co říká sám sobě, protože by nechtěl, aby si dotyčný ubližoval.
Když budete přemýšlet o někom blízkém, budete o toho člověka mít starost, budete na něj vlídní a dokážete mu jasně vysvětlit, proč by to neměl vzdávat.
Řekli byste například někomu, kdo snědl celou čokoládu: Teď už je to jedno, sněz dalších 5 a k tomu hamburger a pizzu, stejně už jsi to zkazil/a, zítra začneš znovu?
Asi ne co, pravděpodobně mu řeknete něco v tom smyslu, že se nic nestalo, že to snědl. Každý si dá někdy čokoládu nebo někdy sní o něco víc, než jeho tělo zrovna potřebuje.
A to je to, co bych chtěla, abyste si z dnešního článku odnesli, buďte sami k sobě vlídnější, jednejte sami se sebou jako s tou nejdůležitější osobou ve vašem životě, protože tou doopravdy jste.
A také se učte a to nejen ve vztahu k jídlu, ale i v jiných oblastech života, hledat mezi tím černobílým myšlením a myšlením všechno nebo nic, odstíny šedi, jiné pohledy, dílčí úspěchy a vidět nejen cíl, ale hlavně tu cestu.
Toužíte se zbavit myšlení všechno nebo nic? Chcete se konečně osvobodit od přejídání nebo vystoupit z kolotoče diet? Vstupte do Akademie intuitivního stravování, začínáme už 1.1.2022!