Jak získat skutečnou kontrolu v jídle?

Toužíš se zbavit omezování, diet a zažívat svobodu v jídle? Bez toho aniž bys ztratila kontrolu a začala se přejídat? Pak čti dál…

Pravděpodobně se už roky snažíš jíst podle nějakých pravidel, výživového směru nebo počítáš kalorie, omezuješ sacharidy nebo něco podobného.

Když jsi to zkoušela poprvé, tak to bylo tak snadné. Něco jsi zhubla, ale po čase nabrala zpět. A možná i něco navíc. A pak znovu. A znovu.

A teď? Teď je téměř nemožné držet se JAKÉHOKOLIV plánu.

Dřív jsi to dokázala i měsíce, nyní je těžké vydržel jeden nebo dva dny bez toho, aniž by ses přejedla.

Někde ses možná doslechla, že dietování je ve skutečnosti to, co tvé přejídání podněcuje.

Možná sis i uvědomila, že čím víc se omezuješ, tím víc se tvůj mozek i tělo proti tobě bouří nezvladatelnými chutěmi a touhami se přejídat. Takže už asi víš, že omezení v jídle není řešením. 

Jenže jsi v pasti.

Když se omezuješ, tak se přejídáš. A když se přestaneš omezovat, v naději, že přejídání zmizí, tak se přejídáš taky! Možná ještě víc než předtím.

Poznáváš se v tom? 

Většina mých klientek tohle zažila.

Jak z toho začarovaného kruhu ven?

Nejprve ti vysvětlím, proč se ti to vlastně děje. A pak se dostaneme k tomu, jak to napravit (abys mohla žít svůj život bez diet i bez přejídání).

1. PROČ SE TO DĚJE?

I když jsi technicky odstranila pravidla v jídle, tak tvé podvědomí je stále naprogramováno tak, aby se omezovalo.

Takže, i když sis řekla, že můžeš mít, co chceš, tak tvé podvědomí tomu nevěří. Máš v sobě zakořeněno spoustu přesvědčení o jídle, těle i o sobě samé, které si vůbec neuvědomuješ.

Takže, i když si dovoluješ dát si k večeři chleba nebo po obědě čokoládu, někde hluboko uvnitř tebe je část, která je přesvědčená o tom, že by sis to dávat neměla.

A dokud tam tahle přesvědčení budou, tak budeš proti těmto podvědomým pravidlům rebelovat právě přejídáním. Tzn., že budeš mít pořád touhu se přejídat.

Dokonce můžeš mít díky tomu pocit, že se přejídáš víc, než kdy dříve, protože jsi konečně zrušila všechna ta dietní pravidla a tvůj mozek má potřebu si to všechno, dříve zakázané, jídlo teď vynahradit. Jakoby křičel: „KONEČNĚ TO MŮŽU VŠECHNO SNÍST!“

Zní ti to povědomě?

Tak se pojďme podívat na to, jak to napravit.

Spoustu lidí dělá tu chybu, že si nenechají pomoci odborníkem, nevědí přesně, jak na to, někde si jen přečtou, že se prostě musí přestat omezovat, tak přestanou.

Začnou jíst všechny potraviny, které dříve omezovali a doufají, že se jich přejí a pak o ně ztratí automaticky zájem.

Když půjdeš touto cestou, pravděpodobně velmi brzo zpanikaříš, protože to bude trvat dlouho, začneš postupně pociťovat spoustu viny, výčitek, začneš přibírat, pochybovat o sobě a začneš se opět přejídat.

Takže skončíš ještě více nespokojená, s ještě větší beznadějí.

To, co ve skutečnosti musíš udělat

Místo toho, abys soustředila veškerou svou energii jako první na to, abys teď jedla všechno to, co sis doposud odpírala, se potřebuješ zaměřit na to, abys uzdravila vztah k jídlu i ke svému tělu.

1. Vytvoř svému tělu pocit bezpečí

  • Dostatkem jídla, pravidelným přístupem jídla, dostatkem živin.
  • Zklidněním svého nervového systému.

Vystresované tělo je v jakémsi nouzovém režimu, ve kterém je naprogramované jen na jedno: na přežití.

A o co se snaží tělo, které bojuje o přežití? Zajistit takové podmínky ve kterých přežije.

Co k tomu potřebuje? Jídlo.

Proto jeho veškerá pozornost je zaměřena na jídlo.

A tobě se nikdy nepodaří vědomě jídlo odložit včas, nebo si ho vychutnat, protože tvé tělo má aktivní všechny mechanismy, jak tomu zabránit. Takže vytvořit tělu pocit bezpečí je pro tebe priorita č. 1.


2. Uč se komunikovat se svým tělem.

Je potřeba obnovit důvěru se svým tělem. Roky diet a omezování potlačilo signály tvého těla a ty se musíš krok za krokem učit jim opět naslouchat.

To znamená naučit se naslouchat signálům hladu, signálům sytosti, svým touhám a chutím.

3. Naučit se ovládat svou mysl, aby tě neovládala.

To znamená vybudovat si úplně jiný vztah s negativními myšlenkami a myšlením všechno nebo nic.

Pokud budeš rozvíjet tyto 3 dovednosti správně, přejídání začne mizet zcela přirozeně. Protože se naučíš naslouchat svému tělu a nenecháš se unést svojí myslí.

Pak teprve můžeš zařazovat dříve zakázané potraviny a ani ty v tobě nespustí nekontrolovatelné přejídání.

Nikdy jsem neviděla, že by to nefungovalo.

Všichni se tímto způsobem mohou navrátit k tomu nejpřirozenějšímu stravování vůbec – intuitivnímu stravování, které ti zaručí, že budeš jíst přesně tak, jak tvé tělo potřebuje, tak aby ti bylo dobře fyzicky i psychicky.

Když budeš mít správnou strategii, naučíš se svému tělu naslouchat i důvěřovat. A uvidíš, že je to 1000x snazší než dodržovat jakoukoliv dietu.

A to je to, co učím ženy v programu Svobodná (nejen) v jídle. Místo toho, aby se snažily bojovat s přejídáním, se jednoduše soustředí na budování těchto 3 dovedností a přejídání odejde samo.

Už žádné neustálé myšlenky na jídlo. Už žádné urputné snahy se za každou cenu držet jídelníčku. Už žádné trápení s nutkáními se přejídat nebo zajídat emoce.

Co v programu můžeš čekat?

Já ti dám podrobný, strukturovaný návod, jak na to. Ty se budeš učit ho zavádět každý den do svého života. Jedině tak se totiž stane změna. Tím, že začneš informace používat v praxi.

Získáš přístup do členské sekce, tak abys mohla studovat kdykoliv budeš potřebovat v pohodlí domovajednou týdně se sejdeme a povíme si, jak se ti daří a probereme konkrétní situace z tvého života, jak je řešit, co změnit atd.

Chceš vzít svůj život zpět do svých rukou?
Nechceš už jít cestou pokusů a omylů a toužíš po jasné struktuře a podpoře na své cestě?
Jsi připravena osvobodit se ze zajetí jídla a vzít si svůj život zpět?

Pak se přidej do programu Svobodná (nejen) v jídle.

Zarezervuj si nezávazný 30min. hovor zdarma, na kterém mi povíš, co tě trápí a já ti povím, jestli a jak ti já mohu pomoci.

*Petra

 

Petra Valešová
Provázím, motivuji a inspiruji ženy na jejich cestě za svobodou v jídle i v životě.  Učím je, jak změnit postoj k vnímání jejich těla a ukazuji jim, jak jednou provždy vyřešit svůj vztah k jídlu prostřednictvím intuitivního stravování. Více se o mém příběhu dozvíte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.