Jak vám může dech pomoci s přejídáním?

V dnešním článku společně nahlédneme na nervový systém a dozvíte se, jakou roli hraje v nejen v přejídání, ale také nezdravém vztahu jídlu celkově. (POZN. článek si můžete poslechnout také v rozšířené verzi ve formě podcastu ZDE).

Lidské tělo se může nacházet buď v parasympatickém nebo sympatickém nervovém stavu.

V parasympatickém stavu je nervový systém v klidu. Lidské tělo je v něm připraveno na příjem potravy, trávení, odpočinek a má optimální podmínky pro své fungování.

Sympatický stav je naopak strav stresu, kterému se také někdy říká „útěk a útok“. Je to stav, kdy racionální uvažování ustupuje a náš organismus má jediný cíl: zachránit se, protože se cítí v ohrožení. Veškerá energie směřuje do rukou a nohou, aby se člověk mohl bránit. Vypíná se trávení.

I tento sympatický stav má své místo, ale měl by být vždy aktivovaný jen na krátkou dobu, po které bychom se měli umět vrátit do toho klidového režimu.

Jenže to, co se děje, obzvlášť v poslední velmi uspěchané době je, že u převážné části populace převyšuje stresový mód. Stejně jako přejídání.

A právě naučit se aktivovat parasympatický nervový systém, může pomoci zklidnit vaše tělo i mysl, a tak reagovat nejen na jídlo, ale i celkově na náročné situace vědomě.

Stresový (sympatický) stav velmi negativně ovlivňuje a velmi výrazně stěžuje schopnosti, které jsou důležité pro to, aby se člověk zbavil např. právě přejídání a celkově nezdravého vztahu k jídlu.

Stres negativně ovlivňuje

  • schopnost učení,
  • paměť a soustředění,
  • rozhodování,
  • zvládání emocí,
  • schopnost být v přítomnosti,
  • trpělivost a odhodlání,
  • schopnost utvářet nové návyky,
  • nebo třeba motivaci.

Když se nad tímto výčtem schopností zamyslíte, zjistíte, že jsou to všechno dovednosti, které velmi ovlivňují vaše stravování.

Jsou to dovednosti, které ovlivňují vaši schopnost rozhodnout se, jestli se opět přejíte nebo ne, ale také schopnost s tím pracovat na dlouhodobé úrovni, což je to nejdůležitější.

Protože cílem není dokázat se zrovna dneska nepřejíst. Cílem je vyřešit svůj vztah k jídlu jednou provždy.

Nutno podotknout, že stresový mód těla zhoršuje nejen mentální schopnosti, ale také i ty fyzické. Snižuje optimální fungování těla jako takového, např.

  • zpomaluje metabolismus,
  • zhoršuje trávení a vstřebatelnost živin,
  • může být zdrojem různých nesnášenlivostí potravin,
  • má negativní vliv na vznik nebo horší průběh nemocí,
  • ztěžuje uzdravování,
  • přispívá k únavě a horšímu spánku atd.

Proto naším cílem by mělo být udělat z toho klidového (parasympatického) režimu, náš domov. Naučit se být většinu času v parasympatickém módu a jen čas od času navštívit ten sympatický a pak se zase dokázat vrátit.

Díky vědomému přepnutí do parasympatického nervového módu dokážete být v klidu a nereagovat na jídlo reaktivně a kompulsivně. Díky němu se můžete učit vědomě vracet do uvolnění a tím trénovat své tělo vystoupit ze stresové reakce pokaždé, když vidí jídlo nebo jakékoliv jiné spouštěče.

Chvíli to potrvá.

Není to něco, co jeden den vyzkoušíte a druhý den to budete umět. Pravděpodobně vám potrvá pár týdnů a možná i měsíců než to půjde samo bez úsilí, ale vy se postupně naučíte v náročných situacích reagovat jinak, budete schopné zklidnit se a vědomě se rozhodnout, jak se v té chvíli zachovat.

Jak na to?

Jednou z možností, jak se vědomě dostávat do parasympatického módu je práce s dechem.

Dech je ukazatelem toho, co se děje v naší mysli i v našem těle a zároveň přímo a velmi významně ovlivňuje funkci našeho těla a mysli.

Místo toho, abyste bojovali s jídlem, vezměte svůj dech jako vstupní bod, jak se uvolnit a být v pohodě. Tak abyste postupně dokázali uvolňovat ten tlak a naléhavost kolem jídla.

Protože proces uzdravování s jídlem může být opravdu velmi jemný, není potřeba bojovat.

Jak tedy aktivovat parasympaticky stav za použití dechu?

  1. Dýchání nosem.
  2. Prodlouženým a hlubokým výdechem.
  3. Hlubokým dýcháním do břicha.

Doporučuji tímto způsobem dýchat vždy tak dlouho, dokud neucítíte uvolnění ve svém těle.

Trénovat můžete kdykoliv. Když jdete spát, když se ráno probudíte. A samozřejmě hlavně trénujte před jídlem, během jídla a po jídle.

Já s dechem často pracuji se svými klientkami a učím je různé dechové techniky během koučinku nebo mých kurzech. A jako vůbec nejúčinnější přístup k vyřešení problémů s jídlem se mi osvědčila kombinace právě práce s nervovým systémem (např. dechem) v kombinaci s prací s myšlenkami metodou The Work.

Protože vše je v hlavě – všechny myšlenky, všechna nutkání, kompulzivní chování, zažité vzorce chování, obsese. To není v kaloricích, makroživivnách, za to nemůže cukr ani sacharidy. Vše je v hlavě. Proto je tak důležité umět pracovat i s myšlením.

Kombinace vědomé práce s dechem a dotazování svých stresujících myšlenek je naprosto úžasné propojení, protože právě dech je fyzický klíč k tomu, jak pochopit a kontrolovat vaši mysl.

A vaše mysl je ta nejdůležitější část, kterou je potřebovat trénovat pokud chcete uzdravit svůj vztah k jídlu.

Pokud chcete tuto jedinečnou kombinaci zažít na vlastní kůži, zvu vás na workshop Emoční jedení, který se koná 10.11. a přihlásit se můžete zde!

Petra Valešová
Provázím, motivuji a inspiruji ženy na jejich cestě za svobodou v jídle i v životě.  Učím je, jak změnit postoj k vnímání jejich těla a ukazuji jim, jak jednou provždy vyřešit svůj vztah k jídlu prostřednictvím intuitivního stravování. Více se o mém příběhu dozvíte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.