Dotazovací technika The Work – 1. část

V tomto dvoudílném článku bych vám ráda představila metodu The Work. V první, dnešní, části se podíváme na to, o čem metoda vlastně je a pro koho je vhodná. V druhé části vám ukáži, jak metodu The Work používat v praxi.

The Work je metoda dotazování, která zkoumá pravdivost vlastních myšlenek. Pomůže vám žít v přítomnosti a najít uvnitř vás samotných všechny odpovědi na otázky, které potřebujete znát.

Autorkou The Work je Katie Byron, která ji úspěšně šíří do celého světa už od roku 1986.

Metoda The Work je vhodná pro vás, pokud:

  • zažíváte stres, strach, frustrací v jakékoliv oblasti
  • potřebujete se zklidnit a vyřešit situace, které se nevyvíjí podle vašich představ
  • máte pocit, že se vám váš život a věci v něm vymykají kontrole
  • žijete ve stresu a bolesti, často vás provázejí stresující myšlenky o svém zdraví, svém těle, jídle, financích, zažíváte starost o své blízké, problémy v partnerství či rodičovství
  • zažíváte kompulzivní chování (kolem jídla, alkoholu atd.)

Metoda the Work se skládá z otázek a otočeních, které člověka vrátí do přítomnosti, ukážou mu stresující situaci z úhlu, kterého sami o sobě nejsou schopni vidět.

Lidé obecně vnímají věci i situace ve svých životech skrze vnitřní přesvědčení, zkušenosti a schémata, které si často nesou už z dětství. Je to jakýsi filtr, který ovlivňuje, jak vidí vše kolem sebe a jaký význam všemu přisuzují.

Jenže právě tyhle filtry se stávají samozřejmou součástí našeho života. Ani si je neuvědomujeme a přesto určují náš život, pocity i chování. A právě metoda The Work nám umožňuje prozkoumat, zda tyto schémata opravdu odpovídají pravdě.

Problém je, že své myšlenky ve většině případech nezpochybňujeme. Neumíme to. Nikdo nás to nenaučil. A náš mozek se zubynehty drží své pravdy a nabízí nám ji jako to nejlepší pro nás. Ani nás nenapadne, že právě to lpění na našich myšlenkách nám tolik ubližuje. Ano, naše trápení totiž nejen, že nezpůsobují situace nebo to, co se nám právě děje v našem životě, ani myšlenky samotné, ale to že na svých myšlenkách lpíme.

The Work je skvělá technika, jak prozkoumat pravdivost našich myšlenek a přestat na nich lpět. Nenápadně, nenásilně a jemně. Odstraňuje stres a zvyšuje schopnost žít tady a teď bez ohledu na to, jak nás ovlivnila minulost nebo co přijde v budoucnosti.

Naše myšlení se děje samo, my nedokážeme poručit myšlence, aby  zmizela.

Všimněte si schválně, že nedokážete svoji mysl ovládat. Myšlení se prostě děje. Proto se myšlenek nedokážete zbavit. To, co ale dokážete je dotazovat se na jejich pravdivost. A když se, pomocí The Work, dotknete té pravdy, zmizí odpor a s ním odejde i myšlenka samotná. Bez boje, bez tlaku a snahy.

Je důležité pochopit, že smutek, zlost, úzkost, strach a další nepříjemné emoce nejsou způsobeny myšlenkami samotnými, ale tím, že svým myšlenkám bezmezně věříme a lpíme na nich.

Začněte se na své myšlenky dotazovat a smutek, zlost, úzkost nebo strach zmizí. Rozplynou se.

Osobně nedám na metodu The Work dopustit, je skvělá, přímá, jednoduchá a použitelná kdykoliv a kdekoliv. Mně samotné se díky ní změnilo nejen myšlení, ale téměř celý život.

A tak to prostě je. Totiž, abychom mohly něco ve svém životě změnit, je potřeba začít se změnou myšlení. A The Work nejen, že myšlení mění, ale poskytuje i způsob, jak své problémy řešit. A to i ty problémy, které se nám zdají zdánlivě neřešitelné.

Mnoho mých klientek jsou ženy, které jsou na cestě seberozvoje už mnoho let a opakovaně od nich slýchávám, že až s metodou The Work svůj život opravdu změnily, že až s ní pochopily, co vlastně potřebují proto, aby byly spokojené a zároveň i jak toho dosáhnout, plnit si své sny a žít svůj život naplno.

Zaujal vás tento článek? Chcete se metodu The Work naučit používat?

V druhém díle tohoto článku (na který se můžete těšit už za týden) se dozvíte, jak konkrétně tuto techniku můžete používat na jakoukoliv stresující situaci ve vašem životě. Nebo si můžete pustit epizodu podcastu o metodě The Work, ve které najdete nejen obě části článku, ale také konkrétní příklady a další informace k této metodě.

Rádi byste se díky této metodě zaměřili na vyřešení svých problémů s jídlem nebo se jí naučili více do hloubky? 

V nejbližší době chystám:

1. Workshop zaměřený na EMOČNÍ JEDENÍna kterém si zpracujete myšlenky, spouštěče a podvědomé vzorce chování týkající se zajídání nepříjemných situací, nudy, stresu atd 

2. Program Svobodná (nejen) v jídle – druhý běh VIP programu pro úzkou skupinku žen.

3. Individuální koučink metodou The Work – individuální provedení The Work na jakékoliv stresující téma ve vašem životě.

Nevíte, která z variant je vhodná právě pro vás? Chcete si něco ujasnit? Zarezervujte si svůj poznávací call zdarma.

 

Oficiální stránky metody: www.thework.com

Petra Valešová
Provázím, motivuji a inspiruji ženy na jejich cestě za svobodou v jídle i v životě.  Učím je, jak změnit postoj k vnímání jejich těla a ukazuji jim, jak jednou provždy vyřešit svůj vztah k jídlu prostřednictvím intuitivního stravování. Více se o mém příběhu dozvíte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.