Hned na začátek na sebe musím něco prozradit. Zkusila jsem skoro všechny diety a výživové směry co existují.
Jako fakt VŠECHNY! Postupně, podle toho co bylo zrovna „v kurzu“. Neminula mě ani šílená rýžová, banánová nebo tukožroutská dieta, striktní počítání kalorií, raw strava, makrobiotika, vegetariánství, keto strava, paleo, low carb nebo přerušovaný půst..
S dietama jsem začala kolem 15. roku, takže si troufám říct, že mám bohaté zkušenosti. 🙂
A která fungovala?
Svým způsobem všechny, na určitou dobu. Pokud se tedy budeme bavit o hubnutí. O tom, že jsem u mnohých z těchto diet byla bez energie, unavená, protivná, hladová, nevyspalá a nemocná, budu vyprávět jindy.
Každopádně, jakmile jsem dosáhla bodu, kdy si tělo začalo říkat o další živiny, konkrétní stravování mi lezlo i ušima a byla jsem tak protivná, že jsem nedokázala snést ani sama sebe, jsem se vrátila do režimu „sežer co můžeš“ a hubnutí skončilo.
Nutno podotknout, že jsem často vydržela jen pár dní a těžce shozená 2 kila jsem nabrala zpět, často i s bonusem pár kil navíc.
Je vám to trochu povědomé? Pak si určitě kladete otázku „Co mám tedy jíst?“
Pokud se chcete zbláznit, začněte hledat informace o správné výživě.
Určitě jste si už všimli, že ať zapnete rádio, televizi, internet, otevřete časopis nebo se budete brouzdat knihkupectvím, všude na vás budou číhat informace o správném jídelníčku a dietách.
Jako by jídlo bylo to jediné důležité na světě. Není, ale je to obrovský byznys. Ze všech stran se na nás valí spoustu informací, pokaždé jiné a totálně protichůdné. Nejhorší je, že všechna tato doporučení zní docela logicky.
Problém je v tom, že se snažíme jeden přístup napasovat na všechny lidi.
Přitom každý jsme jiný. To co funguje na vaše kamarádky, nebude fungovat na vás. Správná výživa bude jiná pro sportovce a jiná pro kojící maminku. Jiné potřeby mají muži, ženy i děti. Pro každou ženu bude ta správná výživa vypadat jinak. A dokonce i stejná žena bude mít v určitých obdobích jiné výživové potřeby.
Trvalo mi několik let než jsem přišla na to, co vyhovuje právě mně, které potraviny a kdy mám jíst. Dnes je pro mě jídlo palivo, které mi pomáhá být zdravá a spokojená.
Pokud chcete také udělat změnu ve vašem jídelníčku a nevíte jak na to, začněte těmito třemi tipy, které platí úplně pro všechny:
Tím myslím čerstvé kvalitní potraviny, které nejsou zabalené v lákavých pestrých obalech s nekonečnou trvanlivostí.
Do svého jídelníčku můžete zařadit maso, vejce, zeleninu, ovoce, kvalitní neodtučněné mléčné výrobky, luštěniny, ořechy, semínka a obiloviny v té nejpřirozenější podobě.
Ve své stravě naopak snižte množství zpracovaných potravin, polotovarů a dalších chemicky upravených výrobků. Jezte jídlo, které má ve složení jen to, čemu rozumíte. Jezte hlavně jídlo, které neobsahuje přidaný cukr a sladidla, dochucovadla, barviva a zvýrazňovače chuti.
Ale! Zároveň si nic nezakazujte. Nemusíte jíst 100% potraviny, které jsou nutričně bohaté. Všechny potraviny jsou pro tělo prospěšné. Některé více pro naše fyzické zdraví a jiné zase podporují psychiku. Nedělejte z jídla vědu, je to jen jídlo!
Chvíli bude trvat než se naučíte poslouchat svoje tělo, ale stojí to za to. Vnímejte jeho potřeby a pamatujte si, že pro každého platí něco jiného, každý je jedinečný. Nemusíte jíst striktně 6-krát denně, nebo naopak jen 2x, jak je poslední dobou doporučováno. Jezte, tak jak to vyhovuje vám! Nehladovte, nepřejídejte se, ale zároveň naslouchejte vašemu hladu.
Používejte selský rozum. Pokud si dáte něco, co je mimo vaše zásady, nenechte se rozhodit a pokračujte dál.
Je lepší dát si bez výčitek domácí koláč u babičky, než být celou návštěvu nervózní z toho, že si ho dát nemůžete a řešit v hlavě jen jídlo.
Klidně si ho dejte, udělejte to vědomě a nevyčítejte si to. Naopak. Užijte si každé sousto!