Vánočka, řízek a cukroví tentokrát bez výčitek

Možná to také znáte, těšíte se na vánoce a nakonec místo radosti vnímáte hlavně jídlo a své nekonečné myšlenky na to, jak jste se zase neudržela a přejedla.

Odevzdaně koukáte na stromeček a je vám zle, protože se nemůžete ani hnout. Je vám špatně psychicky i fyzicky, protože jste se cpala, jak smyslů zbavená. Ale utěšujete se, protože si slibujete, že od nového roku to bude jiné! Stejně jako každý rok.

Ale co když to jde i jinak?

Co když si můžete užít jídlo bez výčitek?
Co když si můžete užít vánoce a chvíle se svými blízkými naplno?
Co když tentokrát do nového roku nemusíte vstupovat s myšlenkou, že začnete od 1.ledna držet další dietu..

Připravila jsem pro vás 10 tipů, které vám pomohou prožít klidné vánoce a nezkazit si je výčitkami okolo jídla:

1. Nedopusťte, abyste k jídlu usedala příliš hladová

Jezte průběžně celý den, nevynechávejte jídlo proto, abyste si večer mohla něco dát. Protože jakmile váš hlad nabere na intenzitě, bude pro vás téměř nemožné s jídlem přestat, aniž byste se přejedla.

2. Věnujte jídlu svoji pozornost

Vychutnávejte si jídlo, které právě jíte. Nepřemýšlejte nad tím, kolik to má kalorií nebo jak moc tučné to je, přemýšlejte nad tím, jak to chutná a jestli vám to chutná. Jezte pomalu, vědomě si jídlo vybírejte a vychutnávejte si ho. Nedopusťte, abyste propásla potěšení, které vám jídlo nabízí.

3. Nejezte jídlo jen proto, že ho máte na talíři

To znamená, abyste si připomínala, že nemusíte dojídat jídlo, které před sebou máte. A to ani ze slušnosti na návštěvě. Připomeňte si, že si můžete dát klidně to samé jídlo kdykoliv později. Nejezte jídlo jen ze zvyku. Napojte se více na to, co potřebuje vaše tělo. Uvědomte si, že si jídlo mnohem lépe vychutnáte, když si ho dáte později, až budete mít opět hlad nebo chuť.


4. Dopřejte si to, co máte ráda

Když se budete omezovat a zakazovat si všechno, na co máte chuť, velmi pravděpodobně se nakonec neudržíte a „touha zakázaného“ vás donutí sníst mnohem větší množství než byste snědla, kdybyste si to dovolila hned. Když si zvolíte jídlo, které vás opravdu uspokojí nebudete mít pocit, že potřebujete další a další jídlo, abyste pocit uspokojení dohnala.

5. Buďte k sobě vlídná

Mějte na paměti, že každý se někdy přejí a není na tom nic špatného. Jíst všechno není hřích. Nemusíte jíst jen zeleninu, nízkosacharidová jídla nebo biopotraviny. Ať si dáte cokoliv, tak to není důvodem k obviňování, shazování sama sebe nebo pocitům neschopnosti. V opačném případě bude totiž velmi snadné sklouznout k mentalitě „všechno nebo nic“ a přejíst se do „bezvědomí“, když už jste to „zkazila“ 10ti kousky cukroví….

6. Neporovnávejte se s někým jiným

Nesrovnávejte svůj apetit, velikost porcí ani druh jídla, které jí někdo jiný. Vaše tělo je jedinečné, stejně jako těla a potřeby jiných lidí. Navíc nikdy nemůžete vědět, co zrovna prožívá člověk, se kterým se porovnáváte. Vnímejte sebe a své potřeby, to je to na čem záleží.

7. Před jídlem se několikrát zhluboka nadechněte a uvědomte si, jak se cítíte

Dejte si tím čas na to, abyste si uvědomila své tělo, jeho potřeby a to jestli jste v klidu nebo ve stresu. Uvědomte si, jak se chcete cítit potom, až jídlo dojíte. Projevte vděčnost za jídlo, které máte před sebou. Dejte si tím možnost uvědomit si svoji potřebu jíst, jak velký je váš svůj skutečný hlad, vaše skutečné chutě i to, kolik toho vlastně potřebujete sníst.

8. Nezapomínejte sama na sebe

Někdy se může čas strávený se svými blízkými proměnit ve zdroj stresu. Spoustu hluku, otázek, málo soukromí… A člověk toho má až nad hlavu. Naplánujte si pro tyto případy seznam činností, díky kterým načerpáte energii. Procházka se psem nebo třeba jen pár minut strávených sama na zahradě může udělat zázraky a tendence řešit tyto vypjaté situace jídlem, se mohou rapidně snížit.

9. Neomlouvejte své přejídání tím, že od ledna začnete s dietou

Tím vás nenabádám, abyste se jídla stranila, naopak, jídlo si užívejte, ale neignorujte to, jak se u toho budete cítit. Nejděte přes své vlastní potřeby. Navíc diety stejnak dlouhodobě nefungují. Pokud pro sebe v novém roce chcete něco udělat, je spoustu jiných, mnohem smysluplnějších možností, co pro sebe a své tělo můžete udělat.

10. Nedopusťte, aby jídlo určovalo to, jak prožijete svátky

Pokud byste si měla odnést jen jeden z tipů, pak je to přesně tento. Nedopusťte, aby váš strach z jídla nebo váš vztah k jídlu ovlivnil to, jak si užijete tyto jedinečné chvíle. Zaměřte více pozornosti na své blízké, na svůj život a méně na jídlo. Odsuňte stres, výčitky, plány a sliby okolo jídla stranou a užívejte to, co se právě děje ve vašem životě, protože to je to, na čem opravdu záleží.

Krásné svátky všem♥

Petra

Petra Valešová
Provázím, motivuji a inspiruji ženy na jejich cestě za svobodou v jídle i v životě.  Učím je, jak změnit postoj k vnímání jejich těla a ukazuji jim, jak jednou provždy vyřešit svůj vztah k jídlu prostřednictvím intuitivního stravování. Více se o mém příběhu dozvíte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.