Můžu díky intuitivnímu stravování zhubnout?

Kdybych měla vybrat jen jednu jedinou otázku, kterou dostávám úplně nejčastěji, pak je to přesně tahle!

Můžete tedy zhubnout při intuitivním stravování?

Krátká odpověď: Ano.  Dlouhá odpověď: Ano, ale stejně tak jsou možné další dva scénáře, a to, že buď vaše váha zůstane stejná nebo, že přiberete.

Budu upřímná. Jak to bude vypadat konkrétně u vás, vám nikdo s jistotou dopředu neřekne. To, zda zhubnete nebo přiberete, záleží na mnoha faktorech, jako například:

  • jak dlouho jste držela diety,
  • zda jste se přejídala nebo spíše hladověla,
  • jak moc jste se v jídle hlídala,
  • jaká je ve skutečnosti vaše ideální váha (v angličtině známá pod pojmem body weight set point). Toto je velmi důležitý faktor. Přesně tato váha je totiž pro naše tělo naprosto přirozená a tělo se k ní neustále snaží přiblížit, protože právě při této váze dokáže optimálně fungovat a je v rovnováze.

Sama jsem zažila všechny tři fáze.

Když jsem s intuitivním stravováním začala já, přibrala jsem během pár měsíců několik kilo. Pravděpodobně za to mohla neuvěřitelná euforie, že jsem konečně, skoro poprvé v životě, mohla jíst opravdu to, co jsem chtěla. Bez výčitek a omezování. Tato fáze přibírání se u mě po několika měsících zastavila, váha se ustálila a nakonec začala opět trochu klesat. Nakonec jsem dosáhla své zdravé přirozené váhy, která je pro mé tělo ideální. Respektive váhového rozmezí, ve kterém je mému tělu dobře a může optimálně fungovat.   Každopádně musím podotknout, že hubnutí nebylo mým cílem, tím bylo uzdravit svůj vztah k jídlu, se kterým jsem dlouhé roky bojovala.

A tak by to i mělo být, protože intuitivní stravování není dieta, není to žádný program na podporu hubnutí, je to proces, který pomáhá uzdravit náš vztah k jídlu. Což se mi také povedlo. Zbavila jsem se nezdravých vzorců jedení, veškeré viny a výčitek spojených s jídlem, přestala jsem zajídat stres, přejídat se a začala jsem mít ráda své tělo. A svobodu, kterou teď zažívám, bych přála zažít všem ženám, které trápí jejich vztah k jídlu!

Záměrně neuvádím žádná čísla, protože každá jsme jedinečná stejně jako jsou jedinečná naše těla a obávám se, že konkrétní čísla by vedla k porovnávání a pocitům, že vaše cesta bude podobná, jako ta moje. Nebude. Cesta každého z nás je jedinečná.

Co ale můžete očekávat vy, když začnete s intuitivním stravováním?

  • Pravděpodobný scénář je takový, že pokud jste se dlouhé roky přejídala, ve chvíli kdy se naučíte jíst intuitivně, bude váš příjem jídla odpovídat potřebám vašeho těla, tzn. že budete jíst méně a tím pádem zhubnete.
  • Pokud jste naopak dlouhodobě hladověla, striktně jste se v jídle hlídala a jedla méně než vaše tělo potřebuje, je pravděpodobné, že budete potřebovat více energie a přiberete, aby se tělo dostalo z módu strádání do optimálního stavu.
  • Stejně tak je však možná i třetí varianta a váha zůstane stejná.

Pro jistotu ještě jednou opakuji, že toto jsou jen pravděpodobné scénáře, protože to jak ve skutečnosti bude reagovat vaše tělo, vám s jistotou dopředu nikdo říct nedokáže.

U intuitivního stravování je opravdu velmi důležité zbavit se dietního myšlení. Pokud tak neuděláte, nikdy nebudete schopna plně vnímat skutečné signály vašeho těla, protože budou potlačené vaší touhou zhubnout.

Zatímco intuitivní stravování je zaměřeno na pocity a na napojení se na vlastní tělo, diety a všechny pokusy zhubnout jsou založeny na vnějších impulsech a pravidlech, které nás vedou k tomu, že pochybujeme o tom, že naše tělo není v pořádku. Což způsobuje pocit, že my nejsme v pořádku, pokud nehubneme tak, jak bychom chtěli.

Pokud je intuitivní stravování pro vás úplně nové, rozhodně doporučuji přečíst také článek, ve kterém se dozvíte základními informace a principy intuitivního stravování, najdete ho ZDE.

Cesta za svobodou v jídle může být dlouhá. Je to proces učení a odnaučování. Jsem si vědoma toho, že v dnešní době jsou moderní rychlá instantní řešení. Lidé hledají zkratky, zázraky, několikadenní diety po kterých zhubnou 10 kilo a budou tak šťastní až na věky… A já vám nabízím něco, co bude pravděpodobně trvat dlouho a ještě potom třeba ani nezhubnete. Jenže tohle je něco jiného. Je to něco, co vám naprosto změní život. A ten výsledek sakra stojí za to!

Poté, co se naučíte jíst intuitivně se už nadále nebudete obávat jídla, nebudete na jídlo myslet celé dny a otevře se vám prostor pro jiné, úžasné a životně důležité věci. Ani vás nenapadne, že byste měla počítat kalorie nebo přemýšlet nad tím, jestli je vaše váha v pořádku. A pokud teď s jídlem opravdu bojujete, tak pocit, který vám intuitivní stravování dá, bude jeden z nejkrásnějších pocitů, které zažijete. Konečně zažijete svobodu.

Znáte ten pocit, když jste opravdu hodně dlouhou dobu pod hladinou, dochází vám dech a pak se vynoříte a cítíte tu úlevu? Přesně takový pocit jsem měla já, když jsem vyléčila svůj vztah k jídlu.

Petra Valešová
Provázím, motivuji a inspiruji ženy na jejich cestě za svobodou v jídle i v životě.  Učím je, jak změnit postoj k vnímání jejich těla a ukazuji jim, jak jednou provždy vyřešit svůj vztah k jídlu prostřednictvím intuitivního stravování. Více se o mém příběhu dozvíte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.