Jak to, že mám zase hlad? + 3 tipy, jak se naučit vnímat signály hladu

Hlad je z mého pohledu velmi důležitý. Bohužel mnoho lidí v dnešní době vnímá hlad jako svého nepřítele. A o to víc mám potřebu o hladu mluvit. Velmi mě totiž znepokojuje, jak moc negativně je poslední dobou hlad vnímán. Jako něco, co musí být opraveno, potlačeno nebo nad tím musíme mít kontrolu.

Signály hladu se často zpochybňují

Patříte také k ženám, které ve chvíli, kdy jim začne kručet v břiše, jsou naštvané? Dáte si raději kafe, abyste hlad oddálily nebo si vezmete jablko a doufáte, že tím prázdný žaludek zaplácnete? Nebo se napijete vody, abyste vyplnily prázdný prostor, který tak moc touží po jídle?

Touto manipulací s hladem sice oddálíte chvíli, kdy se najíte, ale možná si neuvědomujete, že se to později musí zákonitě někde negativně projevit. A velmi často se to projeví tím, že ve chvíli, kdy se dostanete ke skutečnému jídlu, zhltnete ho takovou rychlostí, že ani nevíte, co jste vlastně jedla nebo kolik toho bylo. A taky vás pravděpodobně přepadnou výčitky a pocit neschopnosti, protože jste se zase přejedla… Ano, to je prostě daň za to, když člověk svůj hlad neposlouchá a nevěří svému tělu, které hlásí, že potřebuje energii.

 

Spoustu lidí se cítí dokonce provinile, když pociťuje hlad!

Vždyť jsem před hodinou snídala! Jak to, že mám zase hlad?
Dneska jsem toho snědla tolik, jak to že mě teď večer kručí v břiše?

Neustále zpochybňujeme to, co nám říká naše tělo.

Ale proč? Vždyť naše tělo je úžasné a vždycky moc dobře ví, proč si žádá energii. A to, že to v tu chvíli nevidíme, neznamená, že k tomu nemá dobrý důvod.

A teď se vás na něco zeptám.

Cítíte se provinile za to, že se potřebujete nadechnout?

Cítíte se provinile za to, že jste unavené, po celém dni v práci?

Cítíte se provinile za to, že se vám chce čůrat?

Cítíte se provinile za to, že máte žízeň?

NE?

Tak proč se cítíte provinile za to, když máte hlad?

Hlad je jen dalším fyziologickým signálem, kterým nám naše tělo ukazuje jeho potřebu. Úplně stejně jako nám ukazuje potřebu odpočinku, potřebu dýchat nebo potřebu se vyprázdnit. Hlad je potřeba se najíst, potřeba dodat energii.

Důvěřujte svému tělu. A začněte právě tím, že budete vnímat signály vašeho hladu a adekvátně na ně reagovat. Je to totiž skvělý způsob, jak začít tělo respektovat a napojit se na jeho potřeby a moudrost. Najezte se vždy, když vaše tělo potřebuje, nebojte se jídla.

Jak se naučit vnímat signály hladu ?

1. Začněte pozorovat, jak a kde se vlastně hlad ve vašem těle projevuje.

Často to bývá samozřejmě v žaludku, nicméně u mnohých z nás se hlad může projevovat i slabou bolestí hlavy, slabostí, nesoustředěností apod.

Také vnímejte, jak se váš hlad mění před jídlem, během jídla a po jídle.

Prozkoumejte, jak se váš hlad mění v různých situacích, například když jste ve stresu, když jste unavené nebo naopak v naprosté pohodě.

Zaměřte se na to, kdy je pro vás snazší s jídlem přestat tak, abyste se nepřejídala. Protože právě potlačování hladu a čekání na to, až hlad bude opravdu neúnosný, vede často k tomu, že jídlo rychle zhltneme, nevychutnáme si ho a sníme obvykle mnohem více než, kdybychom začaly jíst dříve.

 

2. Škála hladu

Učit se jíst na základě signálů hladu nemusí být vůbec snadné, ale dobrá zpráva je, že každý se to může naučit. Každý člověk se rodí se signály hladu a jako malé děti právě díky nim naši stravu regulujeme. Jen na ně po cestě životem, pod tlakem dietního průmyslu a vlivem rodiny a okolí, zapomínáme.

K tomu, abyste se je naučily opět vnímat doporučuji nějaký čas používat škálu hladu, což je nástroj intuitivního stravování, který vám bude velkým pomocníkem. Takže pokud škálu ještě nemáte, určitě si ji stáhněte zdarma zde na mém webu, včetně návodu, jak ji používat.

 

 3. Pravidelný režim

Pokud máte za sebou roky odříkání si jídla a potlačování hladu, signály hladu mohou být potlačeny. Tělo je totiž po určité době, kdy je ignorujete, samo utlumí, aby šetřilo energii na jiné procesy v těle. Nereagujete na ně, tak proč by plýtvalo energií.. A proto, pokud máte problém s vnímáním hladu, nastavte si pravidelné intervaly, kdy budete jíst. Doporučuji 3 hlavní jídla + svačiny a uvidíte, že za nějakou dobu si tělo zcela automaticky signály hladu obnoví a vy pak nebudete potřebovat žádné plány ani rozpisy, kdy máte jíst, protože tělo si bezpečně začne říkat samo přesně ve chvíli, kdy pro něj bude potřeba další energie a živin aktuální.

 

Příznaky toho, že nejíte dost

Mým cílem není kohokoliv strašit, ale ráda bych, abyste se zamyslely nad tím, co všechno může ignorování nebo potlačování vašeho hladu způsobit:

  • přejídání,
  • emoční jedení,
  • fixace na jídlo,
  • neodbytné myšlenky na jídlo,
  • nesoustředěnost,
  • náladovost,
  • zhoršená kvalita pokožky, vlasů a nehtů,
  • častý pocit zimy, studené ruce a nohy,
  • negativní vliv na štítnou žlázu,
  • zpomalené trávení,
  • poruchy spánku,
  • stres,
  • ztráta menstruace.

A proto, pokud na sobě pozorujete některý z výše zmíněných stavů, nebojte se poslouchat signály hladu, nebo začněte jíst pravidelně a dostatečně, aby se vaše signály hladu obnovily.

Jsem si vědoma toho, že tohle je téma, které spoustu žen nechce slyšet, protože se bojí přibírání a nepřipouští si, že právě ony by s nedostatkem jídla mohly mít problém. Často tento problém zlehčují, nepřipouští si, že právě kvůli tomu, že ignorují hlad se přejídají, že je jim zima, že se nedokážou soustředit, že myslí na jídlo, že… vždyť přece nejsou až tak hubený. Ale o tom to vůbec není.

A pozor! Neřiďte se vaší váhou. Každý člověk má jiné váhové rozmezí, které je vhodné pro jeho tělo, a proto dlouhodobý nedostatek jídla nebo dlouhodobé ignorování signálů hladu nemusí být na váze absolutně poznat. Spousta negativních změn se může dít uvnitř těla a nemusí se odrážet na váze, tzn. že člověk, který má problém s nedostatkem jídla absolutně nemusí mít podváhu….

 

Kdysi jsem byla pyšná na to, když jsem dokázala vydržet nenajíst se přes kručící žaludek, úplně vynechat svačinu nebo jít spát hladová a myslela jsem si, jak jsem strašně dobrá, že jsem nad hladem vyzrála. Ale nakonec pochopení právě důležitosti signálů hladu pro mě samotnou bylo, v uzdravení mých problémů s jídlem, klíčové.

Až když jsem pochopila, že mé tělo je naprosto dokonalý nástroj, který když začnu vnímat a začnu mu dávat to, co potřebuje, tak bude spokojené a bude mít optimální podmínky proto, aby správně fungovalo.

Pochopila jsem, že dokud jsem signály hladu ignorovala nebo se s nimi snažila manipulovat, tak to vedlo nejen k nedostatku jídla, které tělo potřebovalo, ale také k nezdravým stravovacím návykům, které mi způsobily různé zdravotní potíže a v neposlední řadě to byla hlavní příčina mého přejídání.

 

Intuitivní stravování, kterým se zabývám a skrze něj pomáhám ženám, které trápí jejich vztah s jídlem, se však netýká jen hladu a jedení ve chvíli, kdy má člověk hlad. Uzdravení vztahu k jídlu je založeno na dalších aspektech, jako je spokojenost v jídle, respektování sytosti, vědomé stravování, emoční jedení, respektování svého těla, správného pohybu, vnímání potřeb, pestrosti ve stravě, dostatek živin atd.

Pokud se chcete právě o intuitivním stravování dozvědět více, prozkoumejte Jídlo bez výčitek, což je návod, díky kterému můžete krok za krokem uzdravit i váš vztah k jídlu.

 

Petra Valešová
Provázím, motivuji a inspiruji ženy na jejich cestě za svobodou v jídle i v životě.  Učím je, jak změnit postoj k vnímání jejich těla a ukazuji jim, jak jednou provždy vyřešit svůj vztah k jídlu prostřednictvím intuitivního stravování. Více se o mém příběhu dozvíte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.