Nejčastější mýty o intuitivním stravování

Intuitivním stravováním se zabývám už několik let a neustále narážím na stejné předsudky a mýty, které okolo něho panují. Proto jsem se rozhodla sepsat je do jednoho článku, abych konečně ujasnila,

 • zda je přibírání nevyhnutelnou součástí intuitivního stravování,
 • jestli je nebo není intuitivní stravování zdravé,
 • jestli se opravdu přestanete přejídat, když začnete s intuitivní stravováním,
 • zda je intuitivní stravování dietou,
 • a jestli je intuitivní stravování tak snadné, jak se traduje.

Mýtus č. 1

Intuitivní stravování automaticky znamená přibírání na váze.

Ne, opravdu to není tak, že když budete jíst intuitivně, musíte zákonitě přibrat. Pravda je taková, že nikdo dopředu neví, zda přiberete, zhubnete nebo zůstanete na své původní váze.

Je mnoho lidí, kteří se naučili jíst intuitivně a jejich váha se ustálila na nižší váze než měli, ale stejně tak je mnoho těch, kteří přibrali, protože to jejich tělo zkrátka potřebovalo. Stěžejní je totiž to, jaká váha je právě pro vaše tělo ta přirozená a zdravá. Každé tělo má tu svojí správnou váhu, respektive určité váhové rozmezí, při kterém má tělo nejlepší podmínky optimálně fungovat. A dobrá zpráva je, že když dosáhnete této, pro vás ideální zdravé váhy, budete si ji udržovat bez jakéhokoliv úsilí. Tato váha je ovlivněna mnoha faktory, jako například tím, jak dlouho jste drželi diety, jak dlouho jste se omezovali v jídle apod.

Obecně lze říci, že u lidí, kteří se hodně přejídají, je velká pravděpodobnost, že váha při intuitivním stravování půjde dolů, protože přirozeně sníží množství jídla. Naopak u lidí, kteří se v jídle dlouhodobě omezují a začnou jíst „normálně“, váha půjde logicky nahoru, protože tělo je podvyživené a potřebuje uzdravit.

 

Mýtus č. 2

Intuitivní stravování není zdravé

Tento mýtus vychází z faktu, že u Intuitivního stravování neexistují žádná pravidla, co a kolik jídla člověk potřebuje.  To znamená, že je „dovolené“ jíst všechno, včetně potravin, které jsou obecně považované za nezdravé.

Ano, velmi často se děje to, že ve chvíli, kdy se začnete učit jíst intuitivně, budete přirozeně inklinovat k jídlu, které jste si dříve odpírali, protože jste si ho prostě dlouhou dobu zakazovali. A to je v pořádku, je to součástí léčení vašeho vztahu s jídlem. Je to však jen první fáze, která brzo pomine a přirozeně do svého jídelníčku začnete zařazovat široké spektrum potravin, včetně těch nutričně bohatých, tak abyste se cítili dobře.

Věřte mi, že jíst každý den pizzu vám dělat dobře prostě nebude. Jen je potřeba se, v rámci procesu osvojování intuitivního stravování, naučit vnímat své tělo a jeho potřeby.

„Osobně miluji pizzu a cokoliv s čokoládou. Myslíte, že to budu jíst pořád, jen proto, že můžu? Nebudu, mé tělo to nechce. Nedělá mu to dobře. Kdybych jedla například pizzu každý den, byla bych bez energie, bylo by mi těžko, necítila bych se dobře a velmi pravděpodobně by mi pizza za týden lezla i ušima… Ale neznamená to, že to nebudu jíst nikdy, jen beru v potaz to, jak se chci v daný okamžik cítit a co potřebuje moje tělo.“

Je potřeba si také uvědomit, že zdraví není postaveno jen na jídle, které jíme. Zdraví je ovlivňováno spoustou dalších faktorů jako je například spánek, prostředí ve kterém žijeme, stres, pravidelný pohyb atd.

Omezování v jídle, následné přejídání, výčitky spojené s jídlem a nespokojenost s vlastním tělem, mohou mít velmi negativní vliv na psychické zdraví. Stejně tak neustálé jojo efekty, přibírání a hubnutí má negativní vliv na fyzické zdraví. Což jsou všechno věci, které intuitivní stravování naopak pomáhá řešit.

Ve prospěch zdraví také hovoří jeden z principů intuitivního stravování, který je zaměřený na důležitost pohybu v životě, další se zaměřuje na to, jak zdravě vnímat a respektovat své tělo a další pojednává o výživě a o tom, co naše tělo potřebuje, aby správně fungovalo.

ANO, Intuitivní stravování je zdravé. Existuje přes 100 výzkumů a studií, které se zabývají Intuitivním stravováním a dokazují jeho pozitivní vliv na zdraví v mnoha směrech. Studie najdete zde. (zdroj je v angličtině)

Mýtus č. 3

Pokud si dovolím jíst vše, budu se přejídat a jíst jen koblihy a mekáč..

Tak to skutečně není. Je možné že ze začátku, kdy se rozhodnete pro to začít s intuitivním stravováním, budete mít pocit, že musíte sníst SAKRA PŘECE všechno to jídlo, které jste si kdy zakazovali, když můžete. To je normální. Je to reakce našeho mozku na předchozí omezování. V období omezování je totiž mozek nastaven na fázi přežití, proto vždy po restrikci následuje přejídání.

Toto období však pomine, váš mozek si zvykne a zjistí, že nepotřebuje tolik jídla. Dříve zakázané jídlo zevšední a koblihy a fast food se stanou stejně lákavé, jako jakékoliv jiné jídlo, ať už ovoce nebo celozrnný chleba s kvalitním sýrem. A možná budete překvapeni tím, že si často dáte raději ten chleba, protože v rámci intuitivního stravování se naučíte jíst tak, aby vám to, co jíte dělalo dobře. Není to o tom, že si řeknete, že si to dáte, protože byste měli, ale protože je vám potom prostě dobře. Stane se z toho přirozený proces.

 

Mýtus č. 4

Intuitivní stravování je druh diety

Ani to není pravda. Zatímco diety jsou založené na pravidlech, která jsou nastavená někým z venku a která určují, co kdy a kolik toho jíst, intuitivní stravování je založené na signálech vlastního těla, tj. tělo ví samo co, kdy a kolik toho jíst.

Další rozdíl je v tom, že zatímco při dietě je cílem hubnutí, u intuitivního stravování je cílem cítit se lépe, přestat bojovat s jídlem, zbavit se výčitek spojených s jídlem, překonat přejídání a respektovat své tělo.

Intuitivní stravování je vlastně způsob, jak se naučit jíst normálně, ne dietně. Jak se naučit jíst mimo dietní mentalitu. Naučí vás, jak si vytvořit zdravý vztah k jídlu, navždy. Osvobodí vás od nekonečných pokusů hubnout.

 

Mýtus č. 5

Intuitivní stravování je snadné

Hodně lidí je přesvědčeno, že jíst intuitivně je prostě jen o tom, že začnou jíst jen, když mají hlad, přestanou když hlad nemají a budou jíst cokoliv je napadne. Takto to ale opravdu není.

Intuitivní stravování není snadné. Jeho koncept sice není složitý, ale to neznamená, že je úplně jednoduché, se ho naučit. Stejně tak jako je mylná představa, že se ho lze naučit během jednoho týdne.

Intuitivní stravování vyžaduje, abyste se podívali hluboko do sebe, abyste pochopili váš skutečný vztah k jídlu. Objevíte spoustu nefunkčních přesvědčení, emocí a pocitů, o kterých jste neměli ani zdání, a se kterými se musíte vypořádat.

Intuitivní stravování nutí klást poměrně těžké otázky, jak např:

 • Proč vlastně toužím potom, abych zhubla?
 • Co mi přináší současný vztah k jídlu?
 • Co mi bere můj současný vztah k jídlu?
 • Proč jím tímto způsobem?
 • Jakým emocím se vyhýbám?
 • Proč se bojím vzdát se diet?

Cesta za intuitivním stravováním, je jako byste šplhali na vysokou horu. Občas se budete muset zastavit, abyste popadli dech. Občas budete nadávat, že už nemůžete. Občas váš výšlap půjde překvapivě lehce. Někdy se budete bát té ohromné výšky a jindy se zase s nadšením necháte kochat nádhernou krajinou. Stane se vám, že se vydáte cestou, která se ukáže jako slepá a budete se muset vrátit, ale vlastně zjistíte, že kdybyste se nespletli, nikdy byste neviděli tak nádherný výhled, který se vám naskytl jen díky tomu, že jste šli jinudy. A nakonec dojdete až na vrchol, a ten pocit, který tam zažijete a budete zažívat do konce života, bude k nezaplacení.

Intuitivní stravování vyžaduje mnohem více času a úsilí než jakákoliv dieta. A i přesto, potom co si intuitivní stravování osvojíte, se už nikdy k žádné dietě nebudete chtít vrátit. Všechno to úsilí se vám vyplatí. Nikdy se už totiž nebudete chtít vzdát té svobody, úžasného jídla a energie, která k vám přijde s tím, jak odejde strach a výčitky spojené s jídlem. Možná totiž poprvé ve vašem životě se nebude váš život točit kolem jídla, ale kolem toho, co je pro vás opravdu důležité.

 

Pokud vás intuitivní stravování zaujalo a chtěli byste se dozvědět více, případně se naučit také jíst intuitivně a najít svobodu v jídle, nenechte si ujít spoustu informací a novinek na mém Facebooku či Instagramu.

Petra Valešová
Provázím, motivuji a inspiruji ženy na jejich cestě za svobodou v jídle i v životě.  Učím je, jak změnit postoj k vnímání jejich těla a ukazuji jim, jak jednou provždy vyřešit svůj vztah k jídlu prostřednictvím intuitivního stravování. Více se o mém příběhu dozvíte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.